Jak pečovat o bižuterii

Uvádíme pár základních věcí, jejichž dodržováním životnost vaší bižuterie rozhodně prodloužíte a zachováte její vzhled.

 

- Doporučujeme ukládat bižuterii na suchém a temném místě, jako např. šperkovnice, krabička s víkem, či textilní pytlíček.

- Bižuterii sundávejte před koupáním, sprchou, saunou, či jinými aktivitami, kde dochází ke styku s vodou.

- Bižuterní komponenty a korálky nemají rády vodu a vlhkost. U komponentů dochází k jejich zabarvení, či korozi. U korálků z různých materiálů dochází ke zpuchření, ztrátě barevnosti, zmatnění, korozi atd.

- Zabijákem bižuterie je také pobyt u moře. Kombinace mořské vody a slunce je pro bižuterii téměř jistou zkázou.

- Nenechávejte bižuterii v koupelně, kde je vlhké prostředí. Ani sluneční paprsky, či volné uchovávání na vzduchu bižuterii nesvědčí. 

- Bižuterii sundávejte při domácích pracech, aby nedošlo ke styku s čistícími prostředky. Parfém, či krém nechte dobře zaschnout a poté si vaše šperky nandejte. Chemikálie jako parfémy, krémy, mycí prostředky a jiné můžou způsobit stejné změny bižuterie jako v třetím bodě

- Sundávejte si bižuterii před sportovními, či fyzicky náročnými aktivitami. Poškození může způsobit i tah/tlak. Pot obecně může způsobit změny a zabarvení korálků i komponentů.

- Chraňte svoje šperky, či jednotlivé komponenty před domácími mazlíčky, či dětmi.  

- Bižuterii občas přeleštěte suchým hadříčkem. Dá se tak vyleštit zažloutnutí komponentů stříbrné barvy, i zmírnit jejich černání.